Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
ANNE SÜTÜ
ANNE SÜTÜ
Tek çözüm laikliktir!
Tek çözüm laikliktir!
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
KADIN VE KARA TAASUP
KADIN VE KARA TAASUP
İnternet Dostlarından Gelenler!..
İnternet Dostlarından Gelenler!..
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015

ANTAKYA CHP İLÇE KONGRESİ ÜZERİNE
250 okunma

İngiltere’de bir müfettiş, 5. Sınıfı teftiş etmektedir. Sınıftaki öğrencilerden birine, “Evladım, Demokrasi Nedir?” diye sorar. Öğrenci şu yanıtı verir: “Demokrasi, Devletin Her Bir Yurttaşına Eşit Yakınlıkta veya Eşit Uzaklıkta Olması İlkesidir” der. Çocuğun tarihe geçen bu sözüne hiçbir yorum getirmeyeceğim.

Demokrasi, çekirdek aile dediğimiz anne, baba ve çocuklardan oluşan; her bir aile üyesinin yine aile yönetiminde söz sahibi olmasıyla başlar. Aile reisleri anne ve babanın demokrasi kültürü, uygarlık inancı, insanlık bilinci çocuklara ve gelecek kuşaklara örnek olur.

Demokrasi kültürü aile ile başlar, devletin eğitim sistemiyle şekillenir ve toplumsal yaşamla devam eder. Çocuklarına, yeni kuşaklarına demokrasi bilincini, eğitimini ve kültürünü veremeyen aile ve toplumlar demokrasiyi yaşayamazlar.

Delege belirleme yöntemimiz, demokrasinin neresinde olduğu; elbette bir başka yazı konusudur.

3 Aralık 2017 günü CHP Antakya ilçe örgütü seçimlerinde bir demokrasi sınavı daha yaşandı. Antakya İlçe kongresi hoşgörü ve demokratik olgunluk içinde geçti.

Kongre günü, gerek Sayın Dr. Hasan Ramiz Parlar’ın  ve gerekse Harita Mühendisi Sayın Kenan Kantarcı’nın kendilerine yakışan yapıcı ve kucaklayıcı davranışları dikkatimi çekti. Beden dilleriyle, tüm partililere içten, sıcak ve kucaklayıcı mesajlar vermelerinden dolayı; her iki adaya da,teşekkür ediyorum.

Sayın Dr. Hasan Ramiz Parlar Beyle, her ne kadar iki kez görüşmek üzere sözleştikse de; gerek kendilerinin yoğunluğu ve tatile çıkması, gerekse de Benim il dışına gitmek zorunluluğum ve yine il dışından gelen konuklarım nedeniyle gerçekleşmedi. Sayın Dr. Hasan Ramiz Parlar Beyler de çok iyi bilirler ki, kendilerinin şahsına özel bir saygım vardır.

Sayın Dr. Hasan Ramiz Parlar başkanlığında oluşturulan liste 2. Kez seçimi kazandı. Sayın Dr. Hasan Ramiz Parlar’ın şahsında, tüm ekip arkadaşlarına – partililere başarılar diliyorum.Kazananın, Türkiye Cumhuriyetini kuran partimiz CHP’nin olduğuna inanıyorum.

Takdir etmek gerekir ki; Sayın Dr. Hasan Ramiz Parlar Beyin listesi, yılların vermiş olduğu siyasi deneyimden kaynaklı; daha organize olmuş, daha profesyonelce bir ekipti. Kendilerine, varlık nedenimiz partililerimizin sorunlarına duyarlı olmaları yolunda başarılar diliyorum.

İkinci liste ise, KenanKantarcı Beyinbaşkanlığında oluşan listeydi. Kenan Kantarcı Beyle olan görüşmelerimizde,Antakya’daki partilerin nabzı ve sesi olmayı ve bu konuda çok kararlı olduğunu, bir taban hareketi çalışmasının temelini atmayı, halkla bütünleşmeyi,parti taban çalışması sırasında halkın beklenti ve görüşlerini, CHP’nin ilgili makamlarına aktarmayı amaçladığını, net ve kesin anlatımlarla altını çizdiğini gözlemledim.

Partide hiç kimseyi kırmadan, dökmeden ve ötelemeden; ilimize özgü mozaiğin çok sesliliğini, CHP’de yaşama geçireceğini, kucaklayıcı olacağını,

Parti tabanında ve örgütlerdeki uzun yıllar iktidar olamamanın verdiği hantallığı, yorgunluk ve umutsuzluğu – umut ve heyecana dönüştürmeyi amaçladığını,

Partiyi, Tanrının sadece kendilerini siyaset yapmak için yarattığı vehminde olanların kuşatmasından kurtarmak, Kemalist ve genç nesillerinsiyasette yolunu açmak istediğini,

Hani insan sormak, sorgulamak adına: Siyaseten, onulmaz çelişkileri varmış görünümü verenlerin, yeri ve zamanı geldiğinde;Hasan Sabbah’ınAlamutKalesi gibiaşılmaz duvarlar örerek, tek saf oluşturmalarının yorumunu; partililerin öznel – ideolojik birikimlerine, partiden – siyasettenbeklentilerine bırakıyorum.

Sayın Kenan Kantarcı Beyin Listesi, seçimi kazanmak yolundahandikaplarla doluydu ve doğal olarak da demokrasi yarışını kaybetti.

Ben az yazacağım. Siyaseti iyi bildiğini savlayanlar, bu mektubu iyi okusun ve çok iyi anlasın. Partililerle yüz yüze konuşmalarımdan, onların ses tonlarıyla vücut dillerinin örtüştüğü jest ve mimiklerinden– nabız atışlarından edimlerime göre; Kenan Beyin listesinin kazanmamasının ana nedenlerini aha buraya yazıyorum:

Sessiz çoğunluğun bir isyanı, başkaldırısıdır.

Bana göre bu sosyolojik olay – Antakya ilçe Kongresi , Doğa ananın büyük deprem öncesi gösterdiği öncül depremlerden biridir.

Partiliden daha çok, Kendi siyasi ikbali için dans etmeyi siyaset sananlar; tek tabanca çalışıp – sadece kendi değirmeninin dönmesi için su taşıyanlar…

Yani, Pir Sultan Abdal’ın “Demiri Demirle Dövdürdünüz (Dövdürüyorsunuz) Biri Sıcak, Biri Soğuktu// İnsanı İnsanla Kırdırdınız (Kırdırıyorsunuz) Biri aç, Biri Toktu.” siyasetini oynayanlar…

Kendi Mahallesinde bile delege seçilemeyenlerin, Sayın Kantarcı’nın listesinde yer alma ısrarları ve listeye son anda eklemlenmeleri.

Kişisel çıkarlarını, parti ideolojisi olarak yutturduğunu sanan; yanardönerliği, omurgasızlığı, ilkesizliği siyaset sayanlar.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Kenen Kantarcı  Beyin; kişisel çabası ve özel ilişkileri sonucu, hiç de küçümsenmeyen bir oy aldığı yadsınamaz.

Dr. Sayın Hasan Ramiz  Parlar’a Harita Mühendisi Sayın Kenan Kantarcı’ya  bundan sonraki özel ve siyasi yaşamlarında başarı ve mutluluklar diliyorum. Saygılarımla.


Yukarı Geri Ana Sayfa