Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
ANNE SÜTÜ
ANNE SÜTÜ
Tek çözüm laikliktir!
Tek çözüm laikliktir!
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
KADIN VE KARA TAASUP
KADIN VE KARA TAASUP
İnternet Dostlarından Gelenler!..
İnternet Dostlarından Gelenler!..
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’ya 30. Hizmet yılı kutlaması
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’ya 30. Hizmet yılı kutlaması

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof....

Defne Belediyesi İle DOĞAKA Arasında Protokol İmzalandı
Defne Belediyesi İle DOĞAKA Arasında Protokol İmzalandı

Hatay’ın Defne Belediyesi ile Doğu...

Başkan Yaman, TED Hatay Koleji Fotoğraf Sergisinde
Başkan Yaman, TED Hatay Koleji Fotoğraf Sergisinde

Hatay’ın Defne Belediye Başkanı Dr....

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 1500 Metrelik Dev Türk Bayrağı
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 1500 Metrelik Dev Türk Bayrağı

Hatay Büyükşehir Belediyesinin, yeni bir...

Yine ihmal, yine can kaybı!
Yine ihmal, yine can kaybı!

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yine ihmal...

Vali Ata Ankara’da
Vali Ata Ankara’da

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’a...

Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
Hükümet yargısız infaza taviz veriyor

Cumhuriyet Halk Partisi İnsan Haklarından...

Yıpratılmaya çalışıldım!
Yıpratılmaya çalışıldım!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!
150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye...

Susuzluğun sonu ne olacak!
Susuzluğun sonu ne olacak!

Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde...

Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı
Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı

Hatay’ın Defne İlçesi’ne bağlı Dursunlu...

Savcılığa dilekçe verildi
Savcılığa dilekçe verildi

Hatay’da Alevi Kanaat Önderleri saldırının...

Ranta izin vermeyeceğiz!
Ranta izin vermeyeceğiz!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

Proje partisiler!
Proje partisiler!

Gazetecilerle bir araya gelen Milliyetçi...

Kentsel dönüşüme Bakan freni!
Kentsel dönüşüme Bakan freni!

Antakya Belediyesini mega proje olarak...

Biz kadınlar Vardık, varız, var olacağız!
Biz kadınlar Vardık, varız, var olacağız!
49 okunma | 12 Mart 2018 08:11
Font1 Font2 Font3 Font4

8 Mart Dünya Kadınlar günü Samandağ Kadın Dayanışma Derneğinin organizasyonuyla Samandağ’da kutlandı.

Samandağ Belediyesi Kadın danışma merkezi önünde saat 12.30’da başlayan etkinlik Abdullah Cömert alanında Samandağ Kadın Dayanışma derneğinin açıklamasıyla son buldu.

Samandağ Belediyesi Kadın Danışma merkezi önünde başlayan etkinliğe Samandağ Belediye Başkanvekili Av .Cumhur Karaali,Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı  Hülya Nehir,Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Belediye Meclis üyeleri Filiz Çakmak,Nazire Berigel,Berna Kaplan,Şahiye Fırıncı,Dilek Süslü Asiırmak,Fidan Çiftçi,Meltem Ahraz Nural, CHP Kadın Kolları ilçe önceki dönem   Başkanı Sevcan Toprak, CHP Hatay Kadın Kolları önceki dönem Başkanı Şevleda Uzun ve Samandağlı kadınlar katıldı.

Samandağ Belediyesi Kadın Danışma Merkezi önünde başlayan etkinlik davul, zurna eşliğinde devam etti. Nidal Aydoğan tarafından müzik dinletisi verildi.  Belediye Başkanvekili Av. Cumhur Karaali ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız Samandağlı kadınlara çiçek vererek günlerini kutladılar.

Kadın dayanışma merkezi önünden başlayan yürüyüş alkışlarla, zılgıtlarla, sloganlarla Atatürk caddesinden  Dr.AlaatttinCilli caddesine devam etti  ve ardından  Abdullah Cömert Parkında basın açıklamasıyla son buldu.

Abdullah Cömert alanında gerçekleşen Basın açıklamasında Samandağ Kadın Dayanışma Derneği adına Yeliz Vural metni  okudu.

Yeliz Vural  tarafından okunan Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

”Sevgili kadınlar sevgili kız kardeşlerim.

8 Mart 1857 de dokuma işçisi kadınların eşit işe eşit ücret talep etmeleri ile başlattıkları grevde, fabrikada çıkan yangın sonucu 129 kadının yanarak can verdiği günün adıdır 8 Mart.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etti.  150 yılı aşkın zamandır biz kadınların canıyla, kanıyla devam eden mücadelemizde, seçme ve seçilme hakkı, mülkiyet  edinme hakkı,  eğitim hakkı gibi birçok haklar elde ettik. Dün bunlarla uğraşırken bugün CEDAW ve İstanbul Sözleşmeleri gibi uluslararası sözleşme hükümlerinin hayata geçmesi için de mücadelemiz devam ediyor.

2017 yılında Türkiye’de 409 kadın cinayeti oldu. 387 çocuk cinsel istismara uğradı.332 kadın cinsel şiddete maruz kaldı. İlimiz Hatay’da ise 8 Kadın Cinayeti, 200 civarında çocuk istismarı yaşandı.

İstanbul’da bir hastanede yaşanan, 115 çocuğun hamileliğinin gizlendiği skandalı ortaya çıktı. Bizler çocukların çalışmak zorunda olmadığı, istismar edilmediği, tek derdinin oyun oynamak olan bir dünyanın yaratılması için mücadele ediyoruz.

Türkiye’nin de tarafı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin ‘önleme, koruma, kovuşturma, politika geliştirme’ ilkelerinin uygulanması gerekmektedir. Çocuk istismarında, ne kimyasal hadım ne de gündeme getirilmeye çalışılan idam çözüm değildir. Kadına ve çocuğa karşı işlenen suçlarda öncelikle kısa vadede cezasızlık kültürünü ortadan kaldırmak gerekmektedir. Adil yargılama sonucunda caydırıcı olacak cezalar verilmelidir.Kadınlara karşı şiddet fiziksel güçten değil ekonomik toplumsal eşitsizliklerden kaynaklanıyor. Çözümde hayatın her alanında eşitliği sağlamaktan geçer. Eşitsizliği arttırdığınız sürece şiddeti de körüklersiniz. Şiddetle mücadelede yapılması gereken ilk şey her alanda kadın erkek eşitliğini hayata geçirmek olunmalıdır. İkinci önemli konu şiddetle mücadele eden bağımsız kadın örgütleri desteklenmeli, ekonomik ve kadrosal olarak güçlendirilmeli. Üçüncü konu 7/24 hizmet verecek Alo Şiddet Hattı’nın kurulmalı, ülke çapında kadınların kolayca ulaşabilecekleri sığınaklar/danışma merkezlerinin ağı oluşturulmalı. Şiddetle mücadele için farklı formül arayışlarına gerek yok. İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi yeterli olacaktır.Taciz, tecavüz, kadın veLGBT’li cinayetleri durmalıdır.Çocuk istismarları son bulmalıdır.Esnek-güvencesiz  çalışma ortadan kaldırılmalıdır.Büyük bedellerle yaratılan, kadınların kendi hayatlarını ve dünyayı dönüştürme mücadelesinin sembolü olan 8 Mart’ ta   yine alanlardayız.Biz  kadınlar  adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz.Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği kabul etmiyoruz.Biz kadınlar Vardık, varız, var olacağız! Yaşasın kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü. “

OHAL VE KHK’LARA KARŞI, EMEĞİMİZ KİMLİĞİMİZ, ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN, EŞİTLİK VE ADALET İÇİN DİRENİŞİ BÜYÜTECEĞİZ!

Öte yandan, Hatay Eğitim Sen’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıylabasın açıklaması düzenledi. Hatay Eğitim Sen adına basın açıklamasını okuyan Eylem Uysal şu ifadeleri dile getirdi.

“Selam olsun OHAL karanlığını direnişleriyle aydınlatan, kamu emekçilerinin umudu olan Nuriye Gülmen’e, Alev Şahin’e, Esra Özakça’ya, Nazife Onay’a, Acun Karadağ’a. Selam olsun yüksel direnişini yaratanlara.

Baş eğmeyen emekçi kadınlara selam olsun.

Bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla ülkemizin pek çok yerinde çeşitli eylemler yapıldı. Yapılan eylem ve etkinlikler sırasında İstanbul, Ankara ve Çorlu’da kadın arkadaşlarımız devlet şiddetine maruz kaldı.Kiminin saçları yolundu, kimisi yerlerde sürüklendi. Saldırarak kadınların mücadelesini sindiremeyeceksiniz. Ankara’da da işini geri isteyen kamu emekçileri her gün tacize, şiddete maruz kalıyor. Bu saldırıları kınıyor, kamu emekçilerinin haklı mücadelesini selamlıyoruz.

Bu yıl 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü, OHAL ve KHK’lar ile işinden atılan, işi, emeği, onuru için direnen Nuriye Gülmen, Esra Özakça, Nazife Onay, Acun Karadağ, Alev Şahin, ve direnen diğer kamu emekçilerine atfediyoruz.

Yine bu anmadaHatay’da katledilen Gülhan Güler  ve eşleri tarafından katledilen Nurcan Yolcu, Songül Yanil ve daha ismini saymadığımız kadınları anıyoruz.

8 Mart 1857’de, New York’ta, 40.000 dokuma işçisi kadın, çalışma saatlerinin kısaltılması, insanca yaşam koşulları, daha iyi ücret için greve gider.  Polisin işçilere saldırması, işçilerin kendilerini fabrikaya kilitlemesi ve ardından çıkan yangında 129 dokuma işçisi diri diri yanarak yaşamını yitirir.

Bizler, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı faşist, gerici sisteme karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlılığımız, 161 yıl önce New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirası evlerde, işyerlerimizde ve sokaklarda büyüterek sürdürüyoruz.

161 yılda pek çok şey değişti. Ama hala, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların neden olduğu ne varsa en ağır biçimiyle bizler yaşıyoruz. Bir yanda güvencesizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin; diğer yanda yok saymanın, ırkçılığın meşru kıldığı şiddetin etkilerine doğrudan biz maruz kalıyoruz. Ama 8 Mart’larla bugüne taşınan ve geleceğe taşınacak mücadelemiz ve kararlılığımız tüm bunları alt edebilecek, bir alternatif yaratacak güçte olduğumuzu gösteriyor.

Kadın sorununu yaratan, insan emeğinin sömürüsü üzerine kurulu sistemin kendisidir. Ve bu sistem sömürürken cins, ırk, din, dil ayrımı yapmamaktadır.

 

Bu yüzden biz diyoruz ki; kadın sorununa ve kadın mücadelesine sınıfsal bakmak zorundayız. Kadın sorununu sadece erkeğin sömürüsüne, ev köleliğine, cinsel tacize, namus cinayetlerine indirgemek; mücadeleyi sadece kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması, miras paylaşımında eşitlik, kızların okutulması ekseninde örgütlemek, sınıf mücadelesinden kopmaktır. Bu mücadele anlayışı kadını asla özgürleştirmez. Kadını   özgürleştirecek olan, sınıf temelli örgütlü mücadeledir.

Tıpkı Nazi faşizmine başkaldıran Tanya gibi. Tıpkı devrimci düşüncelerinden dolayı yoldaşı ile birlikte katledilen RosaLüxemburg gibi. Tıpkı “ Kadının özgürlüğü, tüm insanoğlunun özgürlüğü gibi, yalnızca emeğin, sermayenin boyunduruğundan kurtulmasıyla olacaktır.”diyen ClaraZetkin gibi. Tıpkı Filistin direnişinin simgesi Leyla Halid gibi. Emperyalizme ve faşizme karşı mücadelede KESK’li Ayşenur Şimşek ve Elmas Yalçın gibi. F tipi hücrelerde gelecek özgür yarınlar adına direnen ve diri diri yakılan kadınlar gibi.

Bizler, güvenceli iş güvenceli gelecek istiyoruz. OHAL’in kaldırılmasını KHK’ların geri çekilmesini ve işinden haksızca atılan kamu emekçilerinin göreve iade edilmesini talep ediyoruz.

Kadın, mücadeleyle özgürleşecektir. Kadın, en az onun kadar sömürülen, şiddete uğrayan, işsiz bırakılan erkek yoldaşlarıyla omuz omuza vereceği mücadeleyle özgürleşecektir.

Bugün aynı zamanda gezi direnişinde katledilen Abdullah Cömert’in doğum günü. Gezi şehitlerimizi unutmayacağız.”

Bu arada Eğitim Senli kadınlar basın açıklaması sırasında, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız.”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” ve “ Yaşasın 8 Mart” sloganlarını attılar.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa