ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
Bu  Başka  Bir  Açlık !..
Bu Başka Bir Açlık !..
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
HAGİAD’tan ‘Endüstri 4.0’la tanışıyor’ paneli!
HAGİAD’tan ‘Endüstri 4.0’la tanışıyor’ paneli!

Hatay Genç İşadamları Başkanı F....

Eğitimci Yazar Musa Artar Hamburg’dan mutlu döndü!
Eğitimci Yazar Musa Artar Hamburg’dan mutlu döndü!

Eğitimci-Yazar Musa Artar, Hamburg’daki gezisini...

HAT SU, Dev bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu
HAT SU, Dev bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu

HAT SU Genel Müdürlüğü, dev...

Reyhanlı Barajı ne zaman bitecek?
Reyhanlı Barajı ne zaman bitecek?

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili...

Herkesin Hatay Şehrini Görme Çağrısında Bulunuyorum!
Herkesin Hatay Şehrini Görme Çağrısında Bulunuyorum!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım,...

Başkan Yaman Geleneği Bozmuyor
Başkan Yaman Geleneği Bozmuyor

Hatay’ın Defne Belediye Başkanı Dr....

Şampiyonluğa hala ilk günkü kadar inanıyorum!
Şampiyonluğa hala ilk günkü kadar inanıyorum!

Hatayspor Teknik Direktörü İlhan Palut,...

Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulunun açılışı yarın
Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulunun açılışı yarın

Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulu...

Yıpratılmaya çalışıldım!
Yıpratılmaya çalışıldım!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!
150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye...

Susuzluğun sonu ne olacak!
Susuzluğun sonu ne olacak!

Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde...

Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı
Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı

Hatay’ın Defne İlçesi’ne bağlı Dursunlu...

Savcılığa dilekçe verildi
Savcılığa dilekçe verildi

Hatay’da Alevi Kanaat Önderleri saldırının...

Ranta izin vermeyeceğiz!
Ranta izin vermeyeceğiz!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

Proje partisiler!
Proje partisiler!

Gazetecilerle bir araya gelen Milliyetçi...

Kentsel dönüşüme Bakan freni!
Kentsel dönüşüme Bakan freni!

Antakya Belediyesini mega proje olarak...

EXPO sadece Hatay’ın değil, Hatay’a yakın diğer illerin de onuru olacak!
EXPO sadece Hatay’ın değil, Hatay’a yakın diğer illerin de onuru olacak!
312 okunma | 21 Kasım 2017 08:41
Font1 Font2 Font3 Font4

Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO’nun sadece Hatay’ın değil, Hatay’a yakın diğer illerin de onuru olacağını söyledi.

ATV Avrupa kanalında ‘İş Dünyası’ adlı programına konuk olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Programın başında kendi hayatı hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce Antakya Belediye Başkanıydım. Ondan önce üniversitede öğretim üyesi, Tıp doçentiydim. Evli ve eşim de Tıp profesörüdür. İki çocuğumuz var. Biri üniversiteyi yeni bitirdi. Diğer çocuğumuz da lise son sınıfta okuyor. Hataylıyız ve Hatay’da ikamet ediyoruz. Son 8 buçuk yıldır önce Antakya daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesinin başkanlığını yapıyorum.”

HATAY’DA HER DİNDEN, HER MEZHEPTEN VE HER RENKTEN İNSAN BULMA ŞANSINIZ VAR

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’da her dinden, her mezhep ve renkten insan bulma şansının bulunduğuna vurgu yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Hatay’ın 15 ilçesi var. Bunun bir kısmı Ortadoğu’ya bir kısmı Güneydoğu’ya bir kısmı da Akdeniz’e bakıyor. Yaklaşık 1 milyon 555 bin nüfusumuz var. 500 bin civarında da Suriyeli misafirlerimiz var. Tabi Hatay denilince enler aklımıza geliyor. Hatay yıllarca Ortadoğu ve Anadolu arasında köprü vazifesi görmüş Asi Nehri aracılığıyla. Yıllarca ticaret merkezi olmuş ayrıca geçmiş dönemde hac yolu ve İpek Yolu buradan geçmiş. Tarihteki 23 medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapmıştır. İlk Musevilik Anadolu’ya buradan girmiş, Musevilerin de ilk ibadet yerleri burada açılmış. M.S 30’uncu yıllarda Hristiyanlığın ilk mağara kilisesi burada kurulmuş ve ilk Hristiyan kelimesi burada kullanılmaya başlamış. Bundan sonra yaklaşık 637-38 yılında Hatay İslamiyet ile tanışmış. Ve burada Anadolu’da ilk cami yapılmış. Antakya sadece 8500 yıllık bir tarihe sahip. Samandağ da daha fazla bir tarihe sahip. Hatay’da her dinden her mezhepten ve her renkten insan bulma şansınız var. Ortak paydamız vatan sevgisi, bayrak sevgisi ve birliktelik. Biz bunu yüzyıllardır başardık. Böyle bir şehirde yaşarken coğrafik açıdan da müthiş güzelliklerimiz var. 15 dakikalık mesafeler ile deniz ve yaylalara gidebilirsiniz. Yayladan ovaya inip kaplıcalara 15 dakikalık mesafelerde ulaşabilirsiniz. Bizim coğrafyamızda her türlü sebze ve meyve yetişebilir. Aynı zamanda endüstriyel anlamda da demir çelik, çimento, filtre sektörü birçok alanda gelişmiş fabrikalarımız var. Tabii ki Hatay’ın Yayladağı ve Reyhanlı olmak üzere iki tane Ortadoğu’ya açılan kapısı var. Biz buradan 14 veya 15 ülkeye ihracat yapan lojistik ve sanayisi güçlü aynı zamanda tarım sektöründe de Türkiye’nin en önemli illerinden bir tanesiyiz.”

EXPO TÜRKİYE’NİN VE HATAY’IN AYDINLIK YÜZÜ

EXPO’nun Türkiye’nin ve Hatay’ın aydınlık yüzü olduğunun altını çizen Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“EXPO 2021’in Hatay’da yapılmasının sadece Hatay’ın değil yakın iller için de büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, Dünyada üç tane büyük organizasyon var. Bunlardan bir tanesi olimpiyatlar ikincisi dünya kupası üçüncüsü ise EXPO’dur. Biz üçüncüsü olan EXPO’ya talip olduk. Geçen yıl Haziran ayında ilk başvurumuzu yapmıştık. Eylül ayında da ilk savunmamızı yaptık. 2017 yılı 21 Ocak’ta da Düsseldorf’ta da son savunmamızı verdik. Karşımızda Çin ve Avustralya vardı. Biz çok şükür 40 tane üyenin oyunu alarak 2021 EXPO’sunu aldık. Ve o güne kadar bütün çabayı büyükşehir gösterdi ama 21 Ocak’tan itibaren bu yük bütün Hatay’ın sırtına hatta Türkiye Cumhuriyeti’nin de sırtına binmiş oldu. Bu konu ile ilgili tüm birimlerimizin de omuzlarına bir yük binmiş oldu. Yani biz almış olabiliriz ama EXPO Türkiye’nin ve Hatay’ın aydınlık yüzüdür. İnşallah bu süreç içerisinde içinde iyi hazırlanacağız. Hem de devletimizden ve Hatay’daki tüm katmanlarımızdan birlikte hareket ederek bunu çok güzel bir şekilde sonuçlandıracağız. EXPO denilice birçok EXPO türü var. Eğlence, eğitim kültür, tarih, sanat ve en önemlisi botanik bahçeleri var. Biz botanik kısmında medeniyetler bahçesi adı altında bu işe girdik ve Medeniyetler Bahçesi’nde Hatay’ın tüm bütün güzelliklerinin olmasını istiyoruz. Hatay’ın 2500 tane çiçeği var. Bunların 250 tanesi endemik sadece Hatay’a özgü ve ayrıca 850 tane aromatik bitkilerimiz de var. Bunlar olmadan önce Hatay kendine çeki düzen vermeli. Biz de Hatay’ın tarihi kimliğini ortaya koyacak şekilde restorasyon yapacağız. Asi Nehri’nin kimliğine uygun bir şekilde geleceğe taşıyacağız. Ulaşım Master planımızı iki yıldır yapıyoruz. Ulaşım sorunlarını çözeceğiz. Hatay’ın kırsal kesimi çok fazla. Türkiye’nin kırsal kesimi %24,5 ama Hatay’ın kırsal kesimi %50,5. Biz umutluyuz ve umutla çalışıyoruz. Hatay’daki bütün hemşehrilerimiz de umutlu olsun. EXPO sadece Hatay’ın değil Hatay’a yakın diğer illerin de onuru olacak. Aynı zamanda belki Ortadoğu’ya barış gelme sürecindeyken Ortadoğu’dan birçok misafirin buraya gelip onların sevincini görme şansına sahip olacağız. Buradaki barış ortamından Ortadoğu’da olan dostlarımı da faydalanacak. EXPO top yekûn mücadelenin olması gereken bir konsept. Biz şehrin dinamikleri olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak altyapıya çok önem veriyoruz. Belki de gezerken göreceksinizdir her tarafta altyapı çalışmalarımız var. Asi Nehri ile ilgili çok güzel çalışmalarımız var. Restorasyon ile alakalı, ulaşım master planı ile alakalı da çalışmalarımız da mevcut. Yani büyükşehir olarak EXPO 2021’e tempolu bir şekilde hazırlanıyoruz.”

ÇOCUKLARIMIZDAN BAŞLAYARAK 7’DEN 77’YE HERKESİ SPORA TEŞVİK EDİYORUZ

Konuşmasında spor faaliyetlerine de değinen Başkan Lütfü Savaş, sporla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bizde şuanda 2 bine yakın sporcumuz var. Su topu takımımızın iki tanesi süper ligde. Bir tanesi de birinci ligde. 2’inci ligde iki takımımız var. Kadın Basketbol Takımımız geçen sene Avrupa’da son dörde kaldılar. Cumhurbaşkanlığı kupasını Fenerbahçe’nin elinden aldı. Hatayspor’muz var. Voleybol takımımız birinci ligde. Geçen sene son dörde kaldılar. Bizim koşucularımız, güreşçilerimiz, tekvando, boks ve judo gibi sportif alanda güçlüyüz. Amatör branşlara da destek veriyoruz. Diğer takımların da taşınmasında ve lojistiğinde destek veriyoruz. Gençlerimizin ruhen ve bedenen sağlıklı olması lazım. Bedeni sağlıklı olmayan insanın ruhunun ve beyninin çok daha diri çalışma şansı yok. Çocuklarımızdan başlayarak 7’den 77’e herkesi spora teşvik ediyoruz. Şuanda çok güzel bir spor kompleksi yaptık. Türkiye’de başka bir örneği yok. 22 branşta aynı anda çalışılabiliyor. İki tane havuzu da var. Her türlü spor yapma imkânına sahip olabiliyorsunuz. Her ay kışın üç vardiya halinde 4841 kişi orada spor yaptı. Bunların 58’i engelli kardeşlerimizdi. Bir yaz boyunca 4841 kişinin eğitim yapması gerçektende önemli bir olay. 12 ay 24 saat değilse bile 16 saat bizim kompleksimiz açık ve gençlerimiz eğitim yapıyor. Bunu diğer ilçelerimize de götürmeye çalışıyoruz. Tabii biz eğitim, kültür ve sportif faaliyetlerde herkes destek oluyoruz ve destek olmaya da devam edeceğiz.Bunlar insanların diğer insanlarla iletişiminde önemlidir. Dostluğu, sevgiyi ve kardeşliği aşılar. Aynı zamanda dağarcığı geniş gelecekte bizi yönetecek gençlerin yetişmesine katkı sağlar.”

BU KADAR GÜZELLİĞİN YANINDA ANKARA’NIN DA BİZE TEBESSÜMLE BAKMASINI BEKLİYORUZ

Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın kültür, tarih ve medeniyet birikimin olduğu özel bir şehir olduğunu dile getirdiği konuşmasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi:

“Hatay sınır il ama serhat bir şehir. Geçmişte devlet olmuş. Devlet olmadan önce yıllarca bağımsızlık mücadelesi vermiş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük destekleri ve atalarımızın mücadeleleri ile devlet olmuş. 10 ay 21 gün devlet olmuş. Daha sonra kendi isteği ile Türkiye Cumhuriyeti’ne anavatana katılmış. Ve anavatanın serhat bir şehri olmayı tercih etmiş. Biz kıyıda köşede gibi dursak da Anadolu’ya ve Ortadoğu’ya açılan bir kapıyız. Ve medeniyete açılan bir kapıyız.Hatay halkı sakin  ve birbiriyle kucaklaşmaya devam etti. Bu kadar güzelliğin yanında Ankara’nın da bize tebessümle bakmasını bekliyoruz.”

ASİ NEHRİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Öte yandan, ATV Avrupa kanalında ‘İş Dünyası’ adlı programından ayrı olarak HRT Akdeniz TV’de ‘Gündeme Dair’ adlı programın canlı yayınının  konuğu olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, sağlıklı yaşam için Hatay’a 8 yeni arıtma tesisi kazandırdıklarını ve Asi Nehri için mücadele ettikleri görüşünü bir kez daha yineledi.

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın sınırlarından geçerek Akdeniz’e dökülen Asi Nehri için yapılan yatırımlara açıklık getirdi.

Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde doğan, Suriye’den geçerek Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nin Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinin ortasından geçtiğini belirten Başkan Lütfü Savaş, özellikle yaşam alanlarının yoğun olduğu noktalarda Asi Nehri’ni kötü koku ve görsel kirliliğinden kurtarmak için ciddi projeler hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Asi Nehri ıslahının normalde Devlet Su İşleri’ne ait olduğunu, kanalizasyon ve evsel atıksuların Asi’ye akmasından da vatandaşların rahatsız olduğunu aktaran Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü  Savaş, sorumluluk  kendilerinde  olmamasına rağmen bu duruma kayıtsız kalmadıklarını vatandaşların rahatı için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Antakya Belediye Başkanlığını yaptığı zamanda Asi’deki sorunu çözme şanslarının olmadığına açıklık getiren Başkan Lütfü Savaş, nedenini ise Asi’ye akan tüm atıksuların bertarafının yetkilerinde olmadığını şeklinde açıklayarak, Büyükşehir olunmasıyla birlikte daha bütüncül düşündüklerine dikkat çekti.

ATIK SULARIN ARITIMI İÇİN HATAY’A 8 YENİ TESİS

Asi Nehri’ne ve Akdeniz’e atıksuları arıtılmış şekilde deşarj etmek ve sağlıklı yaşamı sağlamak amacıyla Hatay’a 8 yeni atık su arıtma tesisi kazandırdıklarını bir kez daha gündeme getiren  Başkan Lütfü Savaş, merkez ilçelerin sınırları içindeki Asi problemini çözmek için 1200’lük dev borularla döşenen atıksu hattını tamamladıklarını ayrıca, Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise en büyük membranbiyoreaktör teknolojili Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’ni inşa ettiklerini bir kez daha  hatırlattı.

ATIK SULAR % 99 ORANINDA ARITILACAK

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’a dünyanın en çok gelişmiş sistemini kazandırdıklarını ve tesisin yüzde 80’inin tamamlandığını açıklamalarında yer verirken,  tesisin tamamlanıp aktif hale gelmesiyle birlikte atıksuları yüzde 99 oranda arıtarak Asi Nehri’ne temiz su bırakılacağının altını çizdi.

Antakya 2. Grup Güzelburç, Odabaşı, Narlıca(Mobilyacılar Sitesi) Kanalizasyon Şebekesi İnşaatı için de ihaleye çıktıklarını açıklayan Başkan Lütfü Savaş, Asi Nehri’ni hak ettiği görünüme sahip olması için mücadele ettiklerini ifade ederek, “Önümüzdeki yaz geldiği zaman herkes bize teşekkür edecek. İnşallah Haziran ayına kadar Asi Nehri’ne tertemiz arıtılmış su vereceğiz. Ayrıca, Yeşillendirme çalışmalarımız da var. Porsuk Çayı’nın etrafındaki evler nasıl değerlenmişse Asi nehri etrafındaki evler de değerlenecek” sözleriyle konuşmasını noktaladı.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa