Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
ANNE SÜTÜ
ANNE SÜTÜ
Tek çözüm laikliktir!
Tek çözüm laikliktir!
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
KADIN VE KARA TAASUP
KADIN VE KARA TAASUP
İnternet Dostlarından Gelenler!..
İnternet Dostlarından Gelenler!..
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015

KADIN VE KARA TAASUP
43 okunma

Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

İnsanın bebeklik – karanlık çağlarında kadın, toplumu yöneten olmuştur. Kadın, insanın insanlaşmasında – toplumsallaşmasında en büyük rolü üstlenmiştir. Kadın ki erkeği,güdüsel işlevlikten – hayvanlıktan çıkarmış; insan – toplumsal bir varlık olmasını – uygarlaşmasını sağlamıştır. Çünkü erkek avlanmaktan, savaşmaktan, ölmekten, öldürmekten; insanlaşmayı – uygarlaşmayı düşünemiyordu. İşte insanı –insanlığı; vahşi – hayvani yaşamdan çekip kurtaran kadının Kendisidir..

Ve erkeğe sevmeyi, sevilmeyi, kardeşlik duygularını, barışı; yerleşik yaşama geçişi kadın öğretmiştir.Anaerkil bir toplumsal yaşamla başlayan uygarlaşma; tarım devrimiyle yerini, babaerkilliğin egemen olduğu yaşam biçimine bırakmıştır.

Kadın, insanlık macerasının ilk aşamasındaki kuruculuğu, koruyuculuğu, yapıcı ve sevicilik gibi üstün niteliklerini; tarım devrimiyle kaybetmiş ve erkek, insanlaşmasını sağlayan kadına ilk ihaneti gerçekleştirmiş, Onu köleleştirmiştir.

“Ve kadınlar // Bizim kadınlarımız: Korkunç ve mübarek elleri // İnce, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle // Anamız, avradımız, yarimiz // Ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen // Ve soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen // Ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız // Ve ekinde, tütünde, odunda… // Işıltısında yere saplı bıçakların // Oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan

kadınlar // Bizim kadınlarımız.” Nazım HİKMET

“Kadın, toplumların barometresidir. O alçalırsa, Beşer de (İnsanlık) alçalır; O yükselirse,Beşer de (İnsanlık) yükselir.”

“Kadın, bilmeyene (Hayvanlara) ‘nefs’, bilene ‘nefes’tir.” Şems-i TEBRİZİ

Cennete, cehenneme, insan olmaya,uygarlığa ve Büyük İnsanlık Ailesini kurmaya giden yol kadından geçer. Cennet de, cehennem de kadınla güzeldir.Ve erkekler,  cenneti de – cehennemi de kadınla yaşar.

Kara taassup – meczup – vahşiVandallar – hayvanlar sürüsüKadını, güdüselşehvetlerinintutsağı, aracı olarak görürler. Bu meczuplar kadını, şehvetinin kölesi yapacakları iktidarı kurduklarında; unutmayalı ki, Biz erkeklere de uçkurlarını çözmeye başlama sapıklığını göstereceklerdir.

Çünkü Kara Taassubun bu meczupları, Kendi Peygamberlerine tecavüz eden Hz. LUT Kavminin devamıdırlar.Hz. Lut Kavminin davamı bu sapık ve sapkınlar; günümüzde Küçük oğlan ve kız çocuklarını kendi vahşi – hayvani şehvetleri için nasıl kurban seçtiklerini görüyoruz. Siyasi iklimdencesaret alanbu vahşi sapıklar – sapıklık; “Bir Defadan Bir Şey Olmaz.” anlayışının – “Buz Dağının” sadece dışa vurumudur.

Bunlar, bedemlenme ve bademleme düşkünlük geleneğinin – güdülerinin tutsağı 2 ayaklı vahşi mahlûklarıdır.

Din adına, kara taassubun – meczupların egemen olduğu toplumlarda kadın; her zaman hayvani güdülerin aracı olmuştur.

Bozkırın sesi, nefesi, tezenesi;Büyük Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın  “Kadınlar insandır, biz insanoğlu.”

AH BİR İNSAN OLABİLSEK…

NOT: Bu yazımı bilerek, “KADINLAR” günü yayımlamadım. Çünkü yılda bir defa, sadece 1 gün; KADINLARIMIZA, “Hadi Gününüz Kutlu Olsun!” demenin iğretiliğine, bayatlığına düşmek istemedim. SAYGILARIMLA.


Yukarı Geri Ana Sayfa