ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
Bu  Başka  Bir  Açlık !..
Bu Başka Bir Açlık !..
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015

Katar’da Askeri Üs Kuruyoruz!
1533 okunma

Katar’da Türkiye de askeri üs kuruyor. Bu üssü “Kut ülAmare” ile birlikte düşünen cüceler, Osmanlı İmparatorluğu dönemine dönüş rüyası görenler var. Bu üsle Türkiye’nin İslam ülkelerinin lideri, Arap ülkelerinin abisi olacağını düşünen hayalperestler var. Hele de dönem başkanlığını büyük depdebe ile devraldığımız İstanbul’daki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinden sonra neler düşünmüyorlar ki? S. Arabistan Kralı’na güç bela otel bulunmuş, kralın rahatı için her kes seferber olmuştu. Katar da Suudilerle birlikte hareket ediyor. İyi de bu Arap aşkı neden? Sahi bu ülkelerden hangisi Kıbrıs konusunda Türkiye’ye destek verdi?

Yurt dışında askeri üs kurmak ve kesintisiz idame ettirmek oldukça külfetlidir. ABD’nin yurtdışındaki üs ve müdahale birlikleri için 2013 yılı itibariyle yılda 250 milyar dolar harcadığı bilinmektedir. Orta Doğu’da da 12’si Afganistan’da olmak üzere, ABD’nin çok sayıda askeri üssü mevcuttur.

ABD’nin Basra Körfezi’ndeki en büyük askeri üssü ise Bahreyn’dedir. “Deniz Destek Gücü” (Naval Support Activity) için 550-600 milyon dolar civarında olacağı söylenen bu üssün temeli 2010’da atıldı. Bahreyn’in Mina Salman Limanı’nda 6 bin civarında Amerikan askeri birliği konuşlanmaktadır. Şeyh İsa Hava Üssü de bir diğer önemli askeri üstür. 1991’de Irak müdahalesi (Çöl Kalkanı) ile başlayan üssün kullanımı devam etmiş, 2011 yılında üssün genişletilmesi için Pentagon 45 milyar dolarlık bir bütçe ayırmıştır. Bu üste ABD’nin beş adet hava filosu mevcuttur.

Bunlara ilaveten ABD’nin Kuveyt’te 2 askeri hava üssü, Bahreyn’de uçak gemilerinin barınması için de bir açık deniz üssü inşası mevcuttur. Umman’da 2 askeri üssü, S. Arabistan’da ise 4.500 kişilik bir hava üssü mevcut olan ABD, Katar’ı da pas geçmemiştir.

ABD’nin Katar’daki el-Ubeyd hava üssünde 3.300 Amerikalı askerî ve sivil personel görev yapmaktadır. Üs, bölgedeki en büyük üslerden olup 120 uçağın konuşlanabileceği kapasiteye sahiptir. Katar’da ABD’ye sağlanan liman-üs kolaylıkları da mevcuttur.

Tabii ki ABD’nin Türkiye’de de üssü (İncirlik) mevcuttur. “ABD’nin varsa, Türkiye’nin de yurt dışında üsleri olmalıdır!” diyenler çıkabilir. Doğrudur. Ama bu üsler, ülkenin milli çıkarlarına hizmet edecekse… Basra Körfezi’ne bu kadar askeri, gemiyi, uçağı yığan ABD, dünyanın pek çok yerindeki üslerine 250 milyar, yıllık savunma harcamasına da 600 milyar dolar ayırmaktadır.

ABD’nin sadece savunma harcaması, Türkiye’nin GSMH’nın 2/3’ünden fazladır. Körfez’den dünyaya dağılan petrolün güvenle nakli, dünya ekonomisindeki istikrarı sağlamakta, bu istikrar da küresel ekonomiyi, dolayısıyla da küresel güç ABD’yi rahatlatmaktadır.

ABD, bu üsleri sayesinde bölge ekonomisine de hâkim olmaktadır. İran’a karşı koruyuculuğa soyunurken, Körfez Ülkelerine silah ve mühimmatını satmaktadır. Üniversitelerinde paralı okumalarına yol açmaktadır. Yani yaptığı masrafı fazlasıyla çıkartacak bir sisteme sahiptir.

“Neden Katar’da Türk askeri üssü?” sorusunu sormamızın sebebi de budur. Acaba bu üssü kurmamız halinde İran’la ilişkiler zarar görecek midir? İstanbul’daki İİT sonuç bildirisinde Suudilerin isteği doğrultusunda İran’ı itham eden ifadelerdeki gibi taraf mı olunacaktır?

Yoksa Katar, dünya kupası maçları öncesi harcanacak 20 milyar dolarlık inşaat sektöründen en büyük parsayı Türk müteahhitlere mi verecektir? Veya “Dostlar alışverişte görsün!” kabilinden 3-5 Türk ZPT’si, obüsü, topu ve mühimmatını alıp bizi kandıracak mıdır? Ya da İran’a dönüp: “Bana karışamazsın. Yanımda sadece ABD değil, Türkiye bile var!” demesi için mi kuruyoruz bu üssü? Eğer bunlar içinse yazık! Sahi Katar Şeyhi Kıbrıs için neler düşünüyor?

Son Söz:Şayet bu üssü takiben Katarlı subaylar Türk harp okullarında okutulacak, Katar silahlı kuvvetlerinin askeri malzeme ihtiyaçlarının çoğu Türkiye’den alınacaksa, Katar’la başta enerji sektörü olmak üzere ortaklıklar artacaksa, alkışlarız, değilse eleştiririz! Çünkü milletimizin ekonomik değerlerinin milletin çıkarları için sarfedilmesi gerektiğine inanıyoruz.


Yukarı Geri Ana Sayfa