ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
Bu  Başka  Bir  Açlık !..
Bu Başka Bir Açlık !..
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
HAGİAD’tan ‘Endüstri 4.0’la tanışıyor’ paneli!
HAGİAD’tan ‘Endüstri 4.0’la tanışıyor’ paneli!

Hatay Genç İşadamları Başkanı F....

Eğitimci Yazar Musa Artar Hamburg’dan mutlu döndü!
Eğitimci Yazar Musa Artar Hamburg’dan mutlu döndü!

Eğitimci-Yazar Musa Artar, Hamburg’daki gezisini...

HAT SU, Dev bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu
HAT SU, Dev bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu

HAT SU Genel Müdürlüğü, dev...

Reyhanlı Barajı ne zaman bitecek?
Reyhanlı Barajı ne zaman bitecek?

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili...

Herkesin Hatay Şehrini Görme Çağrısında Bulunuyorum!
Herkesin Hatay Şehrini Görme Çağrısında Bulunuyorum!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım,...

Başkan Yaman Geleneği Bozmuyor
Başkan Yaman Geleneği Bozmuyor

Hatay’ın Defne Belediye Başkanı Dr....

Şampiyonluğa hala ilk günkü kadar inanıyorum!
Şampiyonluğa hala ilk günkü kadar inanıyorum!

Hatayspor Teknik Direktörü İlhan Palut,...

Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulunun açılışı yarın
Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulunun açılışı yarın

Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulu...

Yıpratılmaya çalışıldım!
Yıpratılmaya çalışıldım!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!
150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye...

Susuzluğun sonu ne olacak!
Susuzluğun sonu ne olacak!

Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde...

Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı
Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı

Hatay’ın Defne İlçesi’ne bağlı Dursunlu...

Savcılığa dilekçe verildi
Savcılığa dilekçe verildi

Hatay’da Alevi Kanaat Önderleri saldırının...

Ranta izin vermeyeceğiz!
Ranta izin vermeyeceğiz!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

Proje partisiler!
Proje partisiler!

Gazetecilerle bir araya gelen Milliyetçi...

Kentsel dönüşüme Bakan freni!
Kentsel dönüşüme Bakan freni!

Antakya Belediyesini mega proje olarak...

Kentsel dönüşüme Bakan freni!
Kentsel dönüşüme Bakan freni!
249 okunma | 6 Kasım 2017 08:35
Font1 Font2 Font3 Font4

Antakya Belediyesini mega proje olarak kamuoyuna duyurduğu kentsel dönüşüm projesi Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci protestolarına dönüştü.

Kentsel dönüşüm projesi yıkım törenine; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay Valisi Erdal Ata, AKP Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Fevzi Şanverdi AKP Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Antakya Belediyesinin Emek ve Aksaray Mahallesinde başlatmak istediği ve kamuoyuna Antakya Belediyesinin mega projesi olarak lanse edilen Kentsel dönüşüm projesinde yıkım öncesi düzenlenen törende Vatandaşlar Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’yi protesto etti.

Törende ilk olarak söz alan Antakya Belediye Başkanı İsmail  Kimyeci, “Söz konusu Emek mahallesi ve Aksaray mahallesini içerisine alan 35 hektarlık alanımızda, kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Mahallenin derli toplu olmasına çalışmalarımıza başladık” dedi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin konuşması esnasında protestoların sesi ve şiddeti artarken, vatandaşlar Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye, “Kentsel dönüşüm ve kentsel rant istemiyoruz” diye tepki gösterdiler.

Protestolar altında konuşmasına devam eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “İnşat alanımızda mahalle halkıyla yaptığımız görüşmelerde yüzde 47 imza topladık. Özellikle 1. derece deprem bölgesi olduğundan dolayı bu mahallemizde çalışmalara başladık. Vermiş olduğu tüm destekler için teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Vatandaşlar , Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin konuşmasını sık sık alkışlar ve sloganlarla protesto etti.

Kat karşılığı inşaat yöntemiyle kentsel dönüşüm yapmak istediklerini aktaran Başkan İsmail Kimyeci, “Deprem açısından güvenli evler yapmak istiyoruz. Bu projeyle Şehrimizin hizmetine sunmuş olacağız” diye konuştu.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin kürsüden n inmesi ve konuşmasını bitirmesi de öfkeli kalabalığı yatıştıramadı.

YEŞİLDAL: VATANADAŞIN CANINI YAKACAK İCRAAT YAPMAYIZ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin ardından bir konuşma yapan AKP Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, “Bu mahalle kutlu yürüyüşümüzün sonuna kadar arkasında duran bir mahalle. Burada yaşayan kardeşlerimize sesleniyorum: Bizim belediyemizde hükümetimizde, vatandaşımızın canını yakacak hiçbir icraatın altına imza atmadı, atmayacak” ifadelerini kullandı.

Sürecin devam ettiğini aktaran Milletvekili Adem Yeşildal, “Hükümetimizin de kentsel dönüşümle alakalı yörelerde ciddi hazırlıkları var. Şundan emin olun burada yaşayan herkesin tek tek rızası alınmadan, böyle bir icraat yapılmayacak. Hükümetimizin atacağı adımları da sizinle paylaşacağız” diye konuştu.

Hatay Milletvekili Adem Yeşildal konuşmasını yaparken vatandaşlar sık sık, “İsmail Kimyeci hakkımızı yiyor” sözleri ile Milletvekili Yeşildal’a seslerini duyurmaya çalıştılar.

VALİ ATA: VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR  ETMEYECEĞİZ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin konuşması esnasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yle durumu değerlendirdiklerini ifade ederek sözlerine başlayan Hataya Valisi Erdal Ata, “Sayın Bakanım gördüğünüz gibi burada bir memnuniyetsizlik var. Şundan emin olun ben İl Valisi olarak kesinlikle vatandaşlarımızın mağdur edileceği hiçbir icraatın içerisinde olmayacağız. Sizlerin haklarının menfaatlerinin korunması için yapılması gereken her şeyi yapacağız” sözünü verdi.

Hatay Valisi Erdal Ata’nın bu sözleri vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Antakya Belediyesinin getirdiği önerilerin vatandaşların hoşuna gitmemiş olabileceğini dile getiren Vali Erdal Ata, “Bunlar çözülür. Sayın Bakanım sizleri dinleyecek. Size bu konuda her yardımı yapacağız. Gönül arzu eder ki buna hiç ihtiyaç kalmasın. Bizlerin amacı sizin daha yaşanılır yerlerde yaşatmak” sözleri ile açıklamalarını noktaladı

BAKAN ÖZHASEKİ: RIZASIZ LOKMA HARAMDIR

Mahalle sakinlerinin istememesi durumunda kentsel dönüşüm yapılmayacağının sözünü vererek konuşmasına başlayan  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Rızasız lokma haramdır. Rızasız lokma olmaz. Rızanız olmadığı sürece burada bir adım dahi atılmayacaktır. Ben 21 yıl Belediye Başkanlığı yaptım. Ömrüm Belediyecilikle geçti. Burada bir sorun olduğunu anladım. İçinizden 8-10 Arkadaş mahallenin sorunlarını anlatmak için temsilci olsun” sözlerini kaydetti.

Vatandaşlarla yeni bir yol haritası belirlemek istediklerini aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Sorunu anlayıp çözüm arayacağız. Çözüm bulamazsak tüm çalışmalar duracak ben söz veriyorum. Hatay çokluğun bir arada temsil ettiği, birliğimizin beraberliğimizin başındaki şehir.  Anadolu Coğrafyası en eski yerleşim yerlerinden biri. Burası da mazlumların sığınak noktası olmuş” ifadelerini kullandı.

Hükümet olarak iyi durumda olduklarını aktaran Bakan Özhaseki, “Katiller sürüsünü çukurlara gömdük. Şehirleri dağları temizledik. Geberteceğiz onları. İnşallah şehit haberi almayacağız. Birde FETÖ belası atlattık. Herkesi böyle kandırdılar. Sokaklara çıkıp istiklalimizi kurtardınız. Batı’dakiler bize bir kere geçmiş olsun demedi” açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyetine zarar vermek isteyenlere asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Sonuna kadarda devam edeceğiz buna. Depremsellik olarak tehlikeli bir coğrafyada yaşıyoruz. Nüfusumuz yüzde 71’i bu deprem bölgelerinde yaşıyor. Son 100 yılda 6 ve üzeri şiddette deprem sayısı 56. Verdiğimiz canlarımızın sayısı 83 bin” bilgisini vatandaşlarla paylaştı.

Depreminin değil yapılardaki çürüklüklerin ölümlere yol açtığını belirten Bakan Mehmet Özhaseki, “Dayanıksız binalar öldürüyor. Deprem canlarımızı götürüyor. 20 bine yakın kardeşimiz Marmara depreminde hayatını kaybetti. Kentsel dönüşüm yapılırken dikkat edilmesi gerekenler var. Hesaplar yapılmış olabilir. Esas şu yerinde dönüşüm olacak. Her kimin evi varsa ev verilecek. Kimse de mağdur edilmeyecek. Hiç endişelenmeyin konuşacağız” açıklamaları ile vatandaşları teskin etmeye çalıştı.

Kentsel dönüşüme uğrayan ev sahiplerine kira yardımı yapılacağını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bu yeni evler yapıldığında alanı belli olacak. Yollar belli olacak. 2-3 sene bizi bir sıkıntı bekliyor. Ben sonuç adamıyım. Sizlerle bunu konuşmak için geldim.  Milletvekillerimiz problemi söylediler” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konuşmasının ardından Sosyal Güvenlik kurumu karşısındaki Antakya Belediyesi kentsel dönüşüm ofisinde vatandaşları onar onar ofisin içine alarak sorunlarını dinledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, görüşmeler sonunda yaptığı kısa açıklamada, “Vatandaşa rağmen hiçbir şey yapılamaz. İmzalanacak yeni sözleşmeler vatandaşın istediği gibi olacak. Vatandaşlarımız  yine  ikna olmazsa, bu projeye hiç başlanmayacak. 3 ay sonra bir daha gelip duruma bakacağız” ifadelerine yer verdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa