ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
Bu  Başka  Bir  Açlık !..
Bu Başka Bir Açlık !..
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
HAGİAD’tan ‘Endüstri 4.0’la tanışıyor’ paneli!
HAGİAD’tan ‘Endüstri 4.0’la tanışıyor’ paneli!

Hatay Genç İşadamları Başkanı F....

Eğitimci Yazar Musa Artar Hamburg’dan mutlu döndü!
Eğitimci Yazar Musa Artar Hamburg’dan mutlu döndü!

Eğitimci-Yazar Musa Artar, Hamburg’daki gezisini...

HAT SU, Dev bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu
HAT SU, Dev bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu

HAT SU Genel Müdürlüğü, dev...

Reyhanlı Barajı ne zaman bitecek?
Reyhanlı Barajı ne zaman bitecek?

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili...

Herkesin Hatay Şehrini Görme Çağrısında Bulunuyorum!
Herkesin Hatay Şehrini Görme Çağrısında Bulunuyorum!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım,...

Başkan Yaman Geleneği Bozmuyor
Başkan Yaman Geleneği Bozmuyor

Hatay’ın Defne Belediye Başkanı Dr....

Şampiyonluğa hala ilk günkü kadar inanıyorum!
Şampiyonluğa hala ilk günkü kadar inanıyorum!

Hatayspor Teknik Direktörü İlhan Palut,...

Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulunun açılışı yarın
Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulunun açılışı yarın

Hatay Fenerbahçeliler Özel Eğitim Anaokulu...

Yıpratılmaya çalışıldım!
Yıpratılmaya çalışıldım!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!
150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye...

Susuzluğun sonu ne olacak!
Susuzluğun sonu ne olacak!

Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde...

Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı
Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı

Hatay’ın Defne İlçesi’ne bağlı Dursunlu...

Savcılığa dilekçe verildi
Savcılığa dilekçe verildi

Hatay’da Alevi Kanaat Önderleri saldırının...

Ranta izin vermeyeceğiz!
Ranta izin vermeyeceğiz!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

Proje partisiler!
Proje partisiler!

Gazetecilerle bir araya gelen Milliyetçi...

Kentsel dönüşüme Bakan freni!
Kentsel dönüşüme Bakan freni!

Antakya Belediyesini mega proje olarak...

NATO’dan çıkma dahil Meclis’te görüşebiliriz!
NATO’dan çıkma dahil Meclis’te görüşebiliriz!
284 okunma | 21 Kasım 2017 08:39
Font1 Font2 Font3 Font4

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Arsuz ilçesindeki ikinci şubesinin açılışında konuşan CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, NATO’dan çıkma dahil, her şeyi Meclise görüşebileceklerini dile getirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin  Arsuz ikinci şubesinin açılışına,  Atatürkçü Düşünce Derneği  Genel başkanı Tansel Çölaşan, CHP Genel sekreteri Kemal Okyay Sındır, CHP Hatay milletvekili ve parti meclis üyesi Mevlüt Dudu, CHP Hatay milletvekili ve milli savunma komisyonu üyesi Dr.Birol Ertem, Hatay büyükşehir belediye başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Arsuz belediye başkanı Nazım Culha, Vatan Partisi Hatay  il başkanı Yunus Özgür Yıldırım, CHP Hatay il başkanı Mehmet Güzelmansur, Atatürkçü Düşünce Derneği , Samandağ, Antakya, Kırıkhan, İskenderun ve Arsuz ilçe başkanları ile vatandaşlar katıldılar.

Açılış öncesi saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Açılışta Karaağaç temsilcisi Kemal İşkarak yaptığı konuşmasında, “Bizim amacımız sanatsal, aydınlık bir nesil yetiştirmektir. Cumhuriyet bizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” vurgusunu yaptı.

Arsuz ilçesi belediye başkanı Nazım Çulha, Atatürk devrimlerinin ebediyen yaşaması için büyük mücadeleler vermekte olduklarına dikkat çekerek,  “Biz bu görevi atamızdan devraldık, biz de çocuk ve gençlerimize devredeceğiz” ifadesini kullandı.

Hatay büyükşehir belediye başkanı  Doç. Dr. Lütfü Savaş ise, Hatay’ın Atatürk için önemli ve vazgeçilmez olduğunun altını çizerken,  “Hataylı olmaktan onur duyuyorum ve en önemlisi Atatürk’ün Hatay’a sahip çıkma tarzıdır. ‘Geldikleri gibi giderler ‘ lafını Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘onları bırakın diyen’ padişaha karşı boğazda yaverine ‘efendim çok zoruma gitti, diyor geldikleri gibi gidecekler diyor, onun için Hatay Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanetidir” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan’da konuşmasında,  Atatürk’ün büyüklüğü herkes tarafından kabul edildiğini ve Atatürk’ün, toplumu Ortaçağdan, çağımıza getirdiğini dile getirirken,  “Bu hareket bütün mazlum milletlere ışık olmuştur. Bu günde kan gölüne dönen Ortadoğu için çözümün tek anahtarıdır” açıklamasında bulundu.

ADD AÇILIŞI VE NATO’NUN ATATÜRK DÜŞMANLIĞI TARTIŞMALARI

NATO Merkezindeki Atatürk düşmanlığı ve Türkiye düşmanlığını ve NATO’dan çıkılması sorununu, açılışa katılan CHP Genel Sekreteri Kemil Okyay Sındır, CHP Hatay milletvekili ve parti meclisi üyesi Mevlüt Dudu, CHP Hatay milletvekili ve milli savunma komisyonu üyesi Dr.Birol Ertem, Atatürkçü Düşünce Derneği  Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Vatan Partisi Hatay il başkanı Yunus Özgür Yıldırım’a sorduk.

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır yönelttiğimiz soruya şu cevabı verdi:

“NATO tatbikatında büyük önderimiz olan Cumhuriyetimizin kurucusu olan, bizim onurumuz olan, bizim milli değerimiz, Cumhuriyetin ve CHP’nin kurucu genel başkanı büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal hedef gösterilmiştir. Hani müttefik olarak bildiğimiz, düşündüğümüz bir birlikteliğin bir tatbikatında Mustafa Kemal Atatürk resmi hedef tahtasına konulmuştur. Yine aynı şekilde Türkiye Cumhuriyetinin Cumhur başkanı aynı düşman statüsüne sokulmuştur. Senaryo deniliyor ama böyle senaryo olmaz. Ne Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef tahtasına konulmasına izin veririz, ne de Cumhuriyet ve Türkiye cumhuriyeti değerlerinin ayaklar altına alınmasına izin veririz. Bunun kabul edilemez olduğunu söylemek yetmez, ne yazık ki, buna neden olan sürece baktığınızda itibarımızın ayaklar altına alındığı bir dış dünya dış politika olduğunu söylemekte hiç yanlış olmaz. Türkiye cumhuriyeti devleti büyük bir devlettir. Türkiye bayrağı, vatanı ve milleti ile büyük bir devlettir. Böylesi hakaretvari, tavırlar içinde olunmasına bu ülkenin hiçbir yurttaşı, asla kabul etmez ve izin vermez.”

CHP Hatay Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Mevlüt Dudu da görüşlerini şöyle dile getirdi:

“NATO’da ortaya çıkan bir skandal, tam anlamı ile bir skandaldır. Türkiye Cumhuriyetine ve en önemli değeri, kurucusu, sonsuza kadar ulusal önderi, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Türk halkına, milletine yapılan bir terbiyesizliktir. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yönelik tavırda, son derece çirkindir. Bizim içerdeki çekişmelerimiz bir yana, ismi ne olursa, olsun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, kim olursa, olsun ona yapılan her türlü Atatürk’e yapılan,mevcut Cumhurbaşkanına yapılan Türk milleti ve Türk halkına yapılmış sayılır. Esefle kınıyoruz, şunu da belirteyim, bunun en önemli nedeni hükümetin dış politikadaki yanlışlarından kaynaklandığını söyleyebilirim. Türkiye yeniden doğru dış politikasına dönmeli ve itibarını yeniden kavuşturulmalıdır.”

CHP Hatay Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi  Dr.Birol Ertem de konuşmasında düşüncelerini şöyle aktardı:

“NATO’nun Norveç’te sanal bir tatbikatı oldu. Bu basına yansıdı. Oradaki sanal tatbikatta Türkiye’nin önemli değerine bir çirkin saldırı gerçekleşti. Bu sanalda olsa, özür de dileseler maalesef çirkin bir saldırıdır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve bu ülkenin cumhurbaşkanına bu çirkin saldırıyı, lanetliyoruz, sorumluların cezalandırılması için NATO ve Norveç hükümetini göreve davet ediyoruz. Bu olay ülkemizi itibarsızlaştırmak için yapılmış bir olaydır. 15  Yıldır ülkeyi idare eden, mevcut hükümetin dış politikada ne kadar yanlış yaptığının göstergesidir. Biz hükümeti tekrar dış politikada daha sorumlu olmaya, daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Dış politikayı hükümet ve muhalefet olarak ortak şekilde, milli bir konu olduğu için ortak bir kararla alınırsa daha başarılı olurlar.

NATO’DAN ÇIKARILMASI MECLİSTE GÖRÜŞÜLEBİLİNİR.

Tabi kararları ortak almak lazımdır. Milli bir konudur. Biliyorsunuz ben, aynı zamanda milli savunma komisyon üyesiyim, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, bizim iki tane milli komisyonumuz vardır, birisi milli eğitim bakanlığı, biri de milli savunma komisyonudur. Milli kararlar alınırken, TBMM’de görev yapan tüm siyasi partiler, siyasi parti temsilcisi milletvekilleri TBMM’de görüşüp, Türkiye’nin menfaları neyi gerektiriyorsa; o şekilde karar vermemiz gerekir. Hızlı karar yerine, daha temkinli karar verilmelidir. TBMM’de görüşülerek  NATO’dan çıkma dahil tüm veri ve değerlendirmeleri, tüm siyasi partilerin bulunacağı, tüm milletvekillerinin katılacağı bir toplantıda enine, boyuna görüşülerek karar vermek gerekir diye düşünüyorum.”

Atatürkçü Düşünce Derneği  Genel Başkanı Tansel Çölaşan da konuşmasında özellikle şu görüşlere dikkat çekti:

“Ben bunu iki boyutlu olarak değerlendiriyorum. Bir tarafta Atatürk ile Tayyip Erdoğan’ı, yan,yana gözükmüş olmasının, son dönemde Tayyip Erdoğan’ın Atatürk’le kendisini yakın göstermek suretiyle yapmış olduğu bir çalışma var. Zoraki Atatürkçülüğü var. Atatürk hedef gösterilmesi onun işine yarayacak diye düşünüyorum. Bu sorun hangi tarafa yarar diye sormak gerekir diye sormak gerekir, diye düşünüyorum. Çünkü NATO’nun gerçek görevi, bir savunma örgütü ve başında Amerika var, İngiltere, Almanya ile birlikte askeri ve siyasi kurumdur. Şimdi bu kurumun kendi içinde ortağına karşı, hedef ne olursa, olsun bir tatbikat sırasında hedef gösterme, ya da hoş olmayan davranışta bulunma, bizi geçmişe götürüyor ve 1976’da bölünme haritaları ile ortaya çıkan tablonun da böyle başlangıçta sunulduğunu sonra da arkasından gelenin BOP olduğunu biliyoruz. Burada yapılan şu, bir sopa gösteriliyor, belki bir beyizbol sopası Türkiye’ye böyle bir şey gösteriliyor ama bir de şu tarafını düşünmek lazım, bundan kim yararlanır? Bu içerde iç siyasette belediye başkanlarını görevden alan, kendisine artı puan alan düşünürseniz, Atatürk ile yanyana görüldüğü için hedef seçilmiş olması acaba iktidara yarar mı diye de düşünmek lazım. Son dönemde siyasette kimin eli, kimin cebinde olmadığı için burada ne amaçlandığı yine karışıktır. Dünya siyaseti de bu çerçevede karışıktır. Dolaysıyla bunu zaman içinde açmak lazımdır. Dış görünüşü Türkiye’ye bir sopa gösteriliyor, es 400’ler gibi ama Atatürk ile yan, yana tutuyorlar, Tayip’i aslında Tayyip Atatürk ile yan, yana değildir. Dolaysıyla Atatürk ile birlikte hedef alınan Tayyip yükselir. Bir de bu tarafı görmek lazımdır.

NATO’DAN ÇIKMAK İÇİN DÜŞÜNMEK GEREKİR.

NATO’dan pat diye çıktım diye çıkamazsınız. Çünkü askeri ve siyasi kanadı var. Bunun geçmişte örnekleri var, Fransa Degol zamanı ve  Yunanistan NATO’dan  çıktı, böyle bir şey yapmak mümkündür, bunu yapabilmen için sen aslında milli menfaatlerine uygun dış politikanı düzgün kurman lazım, yalnız kalmaman ve bir güç olman lazımdır. Şu anda dış politikada Türkiye’nin bir güç olduğu söylenemez, Amerika’dan  savrulup, Rusya’ya düşmemek lazımdır. Dikkatli hareket etmek lazımdır. NATO’da olan Fransa Patriot alıyor da, sen alamıyorsan, bunu kendin sorgulayacaksın. Sen ulusal ve milli menfaatlere  bir dış politika izlemezsen, sen tam bağımsızlığını savunmazsan, durumunu başkaları programlıyorsa, senin bütün programlarını programlıyorsa, sonuçta geleceğin yer budur. Türkiye aslında şu anda yalnızdır ve nereye baş vuracağını bilmemektedir. Yine emperyalist bir oyun içinde geldiği için emperyalist oyun içinde yeni yollar aramaktadır. Hiçbirisi faydalı bir şey değildir. Amerika’dan, Rusya’ya gitmek de çok bir şey ifade etmez, önemli olan Atatürk’ün ilkelerine dönmektir. Türkiye Cumhuriyeti kurucu ilkelerine dönmektir, yaşanan 15 yıllık süreç birilerine; tek taraflı öğretim gördükleri için dünya ve Türkiye siyasetini öğretmekten uzak olmuştur. Şimdi yaşaya, yaşaya öğreniyorlar, onlar açısından iyi bir şeydir. Biz de onların bir şeyler öğrenmesini ve Atatürkçü düşüncenin, Kemalist İdeoloji ve Türk devriminin dünya ve Ortadoğu siyaseti için Türkiye’deki bu batağın ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Takiye yapmadan yapılırsa, o zaman Türkiye kazanacaktır.”

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım’da konuşmasında şu görüşleri aktardı:

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ağzından NATO toplantısında Atatürk ve kendisinin hedef alındığını öğrenmekteyiz. NATO’nun özür dilemesi bunu kabul ettiğini gösteriyor. NATO’nun Mustafa Kemal Atatürk’ü hedefe koyması, bu süreçte çok önemlidir. Ortadoğu ve Batı Asya’da, Türkiye;  İran, Suriye, Irak’la yakınlaşmakta ve Türkiye’nin politikaları Amerika’dan uzaklaşmaktadır.  Bu gün Türk-Amerikan savaşı içerisindeyiz. Mustafa Kemal’i hedefe koyan, hangi kuvvet olursa, olsun yenilmeye mahkumdur. Biz buradan hükümete çağrı yapıyoruz. NATO Üslerini derhal kapatsınlar. NATO’nun nükleer bombalarını sınır dışı etsinler ve derhal Amerika ile olan ilişkilerimizi gözden geçirip, Amerika’ya Atatürk’ü hedefe koydukları için gerekli tedbirleri alsınlar.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa