Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Kısa Kısa 14 Mart Haftası Yazısı
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
Çıkar ve Baskı Grubu Derken Mafyalaşan Cemaatleşme
ANNE SÜTÜ
ANNE SÜTÜ
Tek çözüm laikliktir!
Tek çözüm laikliktir!
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
SANATÇININ MERDİKIPTİSİ…
KADIN VE KARA TAASUP
KADIN VE KARA TAASUP
İnternet Dostlarından Gelenler!..
İnternet Dostlarından Gelenler!..
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’ya 30. Hizmet yılı kutlaması
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’ya 30. Hizmet yılı kutlaması

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof....

Defne Belediyesi İle DOĞAKA Arasında Protokol İmzalandı
Defne Belediyesi İle DOĞAKA Arasında Protokol İmzalandı

Hatay’ın Defne Belediyesi ile Doğu...

Başkan Yaman, TED Hatay Koleji Fotoğraf Sergisinde
Başkan Yaman, TED Hatay Koleji Fotoğraf Sergisinde

Hatay’ın Defne Belediye Başkanı Dr....

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 1500 Metrelik Dev Türk Bayrağı
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 1500 Metrelik Dev Türk Bayrağı

Hatay Büyükşehir Belediyesinin, yeni bir...

Yine ihmal, yine can kaybı!
Yine ihmal, yine can kaybı!

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yine ihmal...

Vali Ata Ankara’da
Vali Ata Ankara’da

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’a...

Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
Hükümet yargısız infaza taviz veriyor

Cumhuriyet Halk Partisi İnsan Haklarından...

Yıpratılmaya çalışıldım!
Yıpratılmaya çalışıldım!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!
150 bin liralık araba ilk yağmurda yolda durdu!

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye...

Susuzluğun sonu ne olacak!
Susuzluğun sonu ne olacak!

Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde...

Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı
Cinayet Zanlıları Polisle Çatıştı

Hatay’ın Defne İlçesi’ne bağlı Dursunlu...

Savcılığa dilekçe verildi
Savcılığa dilekçe verildi

Hatay’da Alevi Kanaat Önderleri saldırının...

Ranta izin vermeyeceğiz!
Ranta izin vermeyeceğiz!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç....

Proje partisiler!
Proje partisiler!

Gazetecilerle bir araya gelen Milliyetçi...

Kentsel dönüşüme Bakan freni!
Kentsel dönüşüme Bakan freni!

Antakya Belediyesini mega proje olarak...

Şeker Fabrikaları, Cumhuriyetin kaleleridir, satılamaz, teslim edilemez!
Şeker Fabrikaları, Cumhuriyetin kaleleridir, satılamaz, teslim edilemez!
48 okunma | 12 Mart 2018 08:11
Font1 Font2 Font3 Font4

Atatürkçü Düşünce Derneği Samandağ Temsilcisi Atiye Sönmez Erdoğdu, Şeker Fabrikalarının Cumhuriyetinin kaleleri olduğunu satılamayacaklarını ve teslime edilemeyeceklerini savundu.

Samandağ Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde yürütülen ve siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin desteklediği Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine karşı bir imza kampanyası başlatıldı. Samandağ Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, kampanyanın büyük ilgi gördüğünü, her kesim tarafından desteklendiğini belirterek “Sokakta, iş yerlerinde, halkın bulunduğu her yerde imza kampanyasını yürütüyoruz. Yakında meydanlarda imza masaları açıp, bütün halka ulaşacağız” dedi.

Şeker Fabrikalarının satılmamasına yönelik basın açıklamasını okuyan Atiye Sönmez Erdoğdu, Şeker Fabrikalarının Cumhuriyetin emaneti olduğunu ve bu emanete sahip çıkacaklarını belirtti.

Açıklamasında, “Şeker Fabrikaları Cumhuriyetin Kaleleridir. Satılamaz. Teslim Edilemez” vurusunu yapan Atiye Sönmez Erdoğdu, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Özelleştirme adı altında Cumhuriyetin ekonomik kazanımlarını yok eden AKP iktidarı, bu kez, 14 şeker fabrikasını feda ediyor. 3 Nisan ile 18 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak

3 gurup ihale ile tarımsal sanayinin can damarı ile şeker pancarı üretiminin hayat damarları koparılırken, GDO’lu tatlandırıcı üreten emperyalist şirketlerin önü açılıyor.

Türkiye bu girişime karşı, çiftçisiyle, işçisiyle, sendikasıyla, kamyon şoförü ile tüketicisi ile siyasi partileri ile demokratik kitle örgütleri ile ayakta ve direnmeye kararlıdır.

Şeker fabrikaları Türkiye Cumhuriyetinin yol göstericisi Altı Ok’un Devletçilik ilkesinin en güzel ve ilk hayata geçirilen adımlarından biridir. 17 Şubat 1923 günü açılan İzmir İktisat Kongresinde görüşülüp karara bağlanan ekonomik bağımsızlığı da elde etme kararlılığı ve

hedefi doğrultusunda, bir yanda özel sektör, diğer yanda kamu girişiminin yarıştığı, birinin gücünün tükendiği noktada diğerinin yardıma koştuğu örnek bir girişimdir.

Uşak’ta Nuri Şeker öncülüğünde başlatılan şeker fabrikası ile Alpullu’da devletin başlattığı şeker fabrikaları yaklaşık aynı zamanda bitirilmişi ülkenin en acil gereksinimlerinden biri karşılanırken şeker pancarı tarımında da ilk planlı adımlar atılmıştır. Şeker fabrikaları, tüm ülke coğrafyasına yayılacak şekilde planlanmış ve hayata geçirilmiştir. Pancar bitkisinin özellikleri nedeni ile yüksek rakımlı yerlerde de yetiştirilmeye başlanmış, bu yolla kırsal kesimden kentlere, Doğu’dan Batıya göç engellenmiştir. Zaman içinde dışardan şeker alan ülke, yerini dışarıya şeker satan ülke haline gelmiştir.

Şeker fabrikaları aynı zamanda kurulu olduğu kentlerde sosyal ve kültürel hayatı geliştirmiş, yöneticisi ve işçisine vazife evi, sosyal konut, sosyal alanlar, spor tesisleri yaratmıştır.

Türkiye 12 Eylül darbesi sonrasında Cumhuriyet kazanımlarına karşı ağır bir saldırı ile karşılaşmış, siyasal, sosyal, kültürel ve hukuk alanındaki saldırılar ekonomik kazanımlara saldırıya da dönüşmüş ve özelleştirme politikaları tek taraflı propaganda ile benimsetilmeye çalışılmıştır. “Liberalleşme-küreselleşme” diye yutturulan bu politikaların hedefinde gıda sektörü başta olmak üzere üreticiler, “milletin efendisi” köylü yer almıştır.

Batı ülkelerinde devlet desteklemesi ile üretimini artıran tarım sektörü, artan stoklarını tüketmek için yollar ararken çözümü az gelişmiş ülkelerin tarım ve tarımsal sanayini çökertmede bulmuş, bu nedenle tarıma ve hayvancılığa desteğin kaldırılmasının propagandası yoğunlaştırılmıştır.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin arkasında emperyalist tekellerin 20 yıla varan

“kararlı” ve hain mücadelesi vardır.

Emperyalizme verilen sözler yerine getirilmektedir.

Şimdi özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları konuta, AVM’lere dönüştürülecek, üretim merkezlerinin yerini tüketim tapınakları alacaktır. Ülkede yıkıma uğrayan şeker sektörünün yerini ise GDO’lu tatlandırıcılar alarak Türk halkı doğacak hastalıklarla ilaç tekellerinin insafına terk edilecektir.

Türk halkı bu yıkıma izin vermeyecektir. İşçisiyle, sendikasıyla, çalışanlarının aileleri ile, pancar üreticisi ile, tüketicisiyle, siyasal partisiyle, demokratik kitle örgütüyle direnecek ve

Cumhuriyetin bu ilk ekonomik kalelerini emperyalizmin insafına terk etmeyecektir.”

ATATÜRK, BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN ÖNCE TÜRK KADININA SEÇME VESEÇİLMA HAKKI VERDİ

Hatay Samandağ Atatürk Düşünce Derneği Samandağ Temsilcisi Atiye Sönmez Erdoğdu, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla da yayınladığı mesajında, “Atatürk 1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkını vererek eşit yurttaş, eşit birey olma vasfını hediye etmiştir” dedi.

Atiye Sönmez Erdoğdu, 8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajında düşüncelerini şöyle aktardı:

ATAM DİYOR Kİ,

“Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!

Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”

Ve yine, “Vatandaşın en büyük hakkı seçim ve en büyük vazifesi de askerliktir.’’ Diyerek Japonya, İtalya ve Fransa dahil birçok Avrupa ülkesinden önce, 1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkını vererek eşit yurttaş, eşit birey olma vasfını hediye etmiştir.

Atatürk’ün düşünceleri tutarlı bir bütün oluşturur.  “Kadın”ın hakları ve toplumdaki yeri ile ilgili görüşleri de bu bütünün parçasıdır.  Atatürk, hayatında başka hiçbir hizmet yapmamış olsaydı, sadece kadınları, “ akla ve vicdana aykırı bir durumdan kurtarma” yolundaki düşünceleri ve başarılarıyla, Türk tarihinde olduğu gibi, insanlık tarihinde de şerefli bir yerin sahibi olurdu.

Kasım 1938’de, Atatürk’ün ölümü üzerine yayınladığı bildiride Hindistan Kadınlar Birliği, O’nu, “Kadın haklarının tarihi boyunca gelmiş en büyük savunucularından biri” ilân etmişti.  Bu değerlendirmenin ne kadar yerinde olduğunu anlamak için sadece tarihe göz atmak ve Türkiye dışındaki islâm ülkelerinde hüküm süren durumla Türkiye’deki şartları karşılaştırmak yeterlidir.

Bu sebeple her alanda olduğu gibi “Kadın Hakları” alanında da en büyük devrimci olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü minnet ve saygıyla anıyor,  “8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor,  Eşit birey, Eşit Yurttaş olma yolundaki Haklı mücadelemizde yolumuz açık olsun diyoruz.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa