ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
ANKARA’MIN ATATÜRK’SÜZ BAŞKANI ??!!..
Bu  Başka  Bir  Açlık !..
Bu Başka Bir Açlık !..
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
6 YAŞ ÇOCUKLARININ GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ BİLİŞSEL GELİŞİM
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Durun bu Yollardan Gitmeyin
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
Amerika’yla Gerilim Bitti mi?
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015
29 Ekim 1923… 24 Ağustos 2015

TEOG’TAN MAYOG’A…
109 okunma

Sevgili okurlar;

Amiyane tabirle ifade edecek olursak; ham maddesi insan olan Milli Eğitim Bakanlığı; “Bu olmadı, bir daha… Onu at, ötekini dene…” gibi lüksünün olmadığına; gelişerek değişime dayalı eğitim stratejisini belirlemek zorunda olduğuna ne kendisini inandırabildi?!… Ne de bu hususta yorgun düşürdüğü (?!) vatandaşını !…

Hal böyle olunca da; 15 yıldır tek başına iktidarını sürdüren mevcut siyasi oluşum; çözümü, asrın gelişimi doğrultusunda strateji değiştireceğine, çözümü “Bakan değiştirmede” aradı ve değiştirdiği 6 bakanın “farklı sakız çiğneyişleri?!” sonucu da bir adım ilerleme sağlayamadı?!.. Yani, yitiğini başka yerde aramakta direndi?!..

Kısaltması “TEOG”; açımlı “Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş” olan sınav sistemini, adeta “asrın icadı” gibi şişirterek halka tanıtan aynı siyasi oluşum; sistemin oturmasını bile beklemeden; bir sabah “tek adam rehavetiyle” uyanıldı; ..Ve “TEOG’da neymiş; biz TEOG’la mı okuduk?!” diyerek; TEOG’un yaşamına o gün son verildi?!..

..Ve “Bu olmadı, bir daha… Onu at, ötekini dene…” usulü yaklaşımla, TEOG’un yerine bir başka “prova (?!) yöntemi” aramanın telaşına düşüldü?!..

..Ve günler, haftalar sonra Milli Eğitim Bakanı, ekranlar karşısına geçip noktayı koydu ve mealen: “Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi ‘TEOG’ yerine, Mahalli Yerleştirme Sınav Sistemi ile Ortaöğretime Geçiş ‘MAYOG’ sistemi getirilmiştir. Bu sistemde sınava giremeyenlere ve girmeyenlere, yani sınavsız orta öğretime geçmek isteyenlere, ikametlerine yakın okullardan 5 tercih yapma hakkı tanınmıştır…” deyip yeni bir tartışma konusu yaratırken; birkaç günlüğüne de olsa geçim sıkıntısını, işsizlik derdini, terör sancısını, hayat pahalılığını ve enflasyon illetini öteleme (?!) ortamı yaratmaya katkı sağlamıştır?!..

Ama kendisinden beklenen:

“Geleceğimiz olan çocuklarımızı ilköğretimden TEOG gibi, MAYOK gibi sınav maratonuna; yine aynı şekilde, ortaöğretimden ÖSYM sınav maratonuna koşturmaya son verdik ve  onları becerilerine, ilgi alanlarına göre değerlendirerek; inovasyon, proje üretme, proje yarıştırma, kodlama gibi küresel hedefli sistemlerle buluşturmaya kararını aldık…”   müjdesini yine verememiştir??!!..

..Ve ülke çapında okullaşmayı, gençliğin yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre dizayn edip; köklü çözüm üretme fikri, yine bir başka bahara bırakmıştır?!..

Yani “Bu olmadı, bir daha… Onu at, ötekini dene…” yöntemine ve fasit daire içerisinde dönmeye devam?!…

Sevgili okurlar;

Getirilmiş olan; (MAYOG) Mahalli Yerleştirme ile Ortaöğretime Geçiş Sisteminde de burnuma başka kokular (?!) geliyor dersem; sakın beni paranoyalıkla itham etmeyin!..

Çünkü; velinin ve öğrencinin tercih edebileceği türde lise, Anadolu lisesi gibi okulların imam hatipleştirilmiş (?!) olması nedeniyle; mahallinde dayatılan 5 tercihin; veli veya öğrenci tercihiyle örtüşmeyeceğini öngörmek için alim olmaya gerek yoktur?!..

Yani Milli Eğitim; “Mimli” Eğitim olmaktan yine kurtulamadı?!.. OECD’nin gelişmişlik değerlendirmesine aldığı 144 ülkeden 132. sırada oluşumuz yine değişmedi?!..

..Ve asrın dünya dehası olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceği emanet eylediği Türk Gençliği’ne yine yazık edildi!!..

Bir ülkenin geleceğe emin bakabilmesinde; gelişip büyümesinde; hür ve bağımsız yaşayabilmesinde eğitim politikasında izlenecek yolun ne denli önem arzettiği ile ilgili Gazi Mutafa Kemal Atatürk’ün defalarca yaptığı vurguyu dikkate almamak; bu ülkeye en büyük kötülüktür…En büyük gaflettir!!..

Hülasa; Ülkeyi 15 yıldır idare (?!) eyleyen ve bu süre zarfında 6 Milli Eğitim Bakanı değiştiren AKP Hükümeti; Atatürk Gençliğini yine tanıyamamıştır ve anlayamamıştır?!.. Yani; ham maddesi insan olduğunu hatırlamamış görünen Milli Eğitim Bakanlığı; geleceğin gençliğini marangozhanedeki tahta ile sunta ile karıştırmaya (?!) devam etmiş görünüyor?!..


Yukarı Geri Ana Sayfa